Ročníky

TURNAJ KRKONOŠSKÉ BŘEVNO 2013

Do jisté míry byl turnaj v roce 2013 přelomem. Organizátorům se podařilo přivést do Krkonoš atraktivní tým z Francie, potvrdila se generační výměna v některých týmech a celý turnaj byl plný překvapení se zajímavým výsledkem na konci.

Základní skupiny: Do skupiny A byly nalosovány celky Prahy-Smíchova, Habeše, Liberce, Lašťan, Hronova a kazatelský tým. Zatímco Smíchovští obhajovali titul a outsidery byli Kazatelé, jeden ze čtyř zbývajících ambiciózních celků musel jít „z kola ven“. Skupinu nerozehrály dobře Lašťany, v prvním utkání prohráli důležité utkání s Hronovem a když prohrály s Habeší a pouze remizovaly s Libercem, těsné vítězství nad Kazateli byla už jen slabá náplast na nepostup ze skupiny. Smíchováci a Habeš byli suverénní a s nimi postoupil Liberec a Hronov. Ve skupině B byla situace o postupujících přehlednější, nováček z Ústí n/Labem, v jehož sestavě bylo několik jmen z Karlových Varů a Hradec Králové tentokrát nikomu postup nezkomplikovaly, Martinovi Krtkovi v dresu Hradce přece jen chyběl další tahoun. V dobrém světle se ukázali hosté v Francie, přestože zůstali na sítě Mladé Boleslavi, ta ale zase prohrála s Vinohrady, které po letech přijeli v silné sestavě. K prvenství ve skupině B tak nenápadně dokráčeli domácí z Trutnova, ale rozdíly mezi postupujícími byli velmi těsné.

Vyřazovací část: Ve vyřazovací části Lašťany potvrdily, že jim chybí útočná síla a prohrály dokonce i s Ústím, byť na penalty. Až v posledním utkání opět porazili těsně Kazatele a skončily předposlední. Největší překvapení čtvrtfinále se zrodilo v utkání Smíchovských a Francie, kdy se po nerozhodném výsledku 1:1 kopaly penalty a v nich byli šťastnější Francouzi. Podobně takto postoupili Vinohrady na úkor Liberce, zatímco Habeš, která byla v průběhu turnaje zřejmě nejfotbalovější, zdolala jasně v „bratrovražedném“ utkání Mladou Boleslav. Domácí se po deseti letech dostali opět mezi poslední čtyři týmy, když zdolali nebezpečný Hronov 2:0. Semifinále opět přineslo penaltové rozuzlení ve prospěch Francie, když jejich gólman vychytal Vinohradské střelce a Trutnov v bouřlivém domácím prostředí porazil Habeš 1:0. Habeš přitom měla 3-4 „tutovky“, které vychytal brankář domácích, míč je opravdu kulatý... Finále bylo tedy reprízou zápasu základní skupiny, kde se již Trutnováci s Francouzi utkali, tenkrát byli spíše lepší hosté, ve finále ale měli mírně navrch domácí a už se zdálo, že hubené vedení 1:0 udrží, nakonec se podařilo ale technickým Francouzům vyrovnat. O vítězi tedy musely opět rozhodovat pokutové kopy, tentokrát se ale štěstí od týmu galského kohouta odvrátilo a po několika zvratech se radovali domácí!

Habeš pak získala bronz za vítězství nad Vinohrady, které byly překvapením turnaje. Smíchov mimo jediného utkání čtvrtfinále nezaváhal a skončil pátý, i když bylo vidět, že se Martin Žalud evidentně šetří a zranění mu nedovoluje hrát na plný výkon, o to více hrál pro kolektiv...Líbily se i „výlety“ libereckého brankáře, zakončené tvrdou střelou na branku. Konec dobrý, všechno dobré, domácí mohli být spokojení, získali historické prvenství, také Francouzi odjížděli se zdviženou hlavou a moc nechybělo a pohár putoval do Colognes, odkud byla většina hráčů. Paradoxem je, že v týmu Francie vlastně nehrál žádný Francouz, ale hráči z Tahiti, Madagaskaru, Portugalska a Brazílie.

Výsledky turnaje se promítly i do udělení individuálních ocenění, nejlepším hráčem byl vyhlášen domácí Roman Dreisl, post brankářské jedničky potvrdil Jarda Sunek z Habeše. Do Francie putuje Zlatá kopačka pro Rubena Maciela, který ji získal hlavně díky dvěma zápasům, v kterých nastřílel 8 gólů, celkem pak 10 a cena pro sympaťáka francouzskému borci Nitanielahovi .

Na turnaji se objevilo mnoho nových hráčů a tím počet těch, kteří prošli turnajem brzy může dosáhnout pětistovky, tento trend bude zřejmě pokračovat, protože generační obměna je potřebná, jak názorně ukázal domácí Trutnov. V dalším ročníků také očekáváme 100. gól z kopačky Martina Žaluda, kterému chybí již pouze čtyři zásahy.

Všem, kteří fandí turnaji Krkonošskému břevnu přejeme do budoucna hezké zážitky, kamarádství a vědomí, že jsou ještě jiné věci, než fotbal.

Pořadí:
1. Trutnov - Krkonoše
2. Francie
3. Habeš